Reply
How much do you spend.... Thinkaboutit 4 kids; United States 2511 posts
Mar 30th

On produce? In the winter we spend $350 +or - per month...the majority of the $ goes to produce. My oldest kid is 6yrs....they eat a lot of fruit!

ElleCole+triplets 5 kids; 3 angel babies; Rio Rancho, NM, United States 33256 posts
Mar 30th

Family of 4, about $650-700 a month on groceries. I eat a lot

A.V.N. 2 kids; 4167 posts
Mar 30th

A lot.  Probably around $75 a week.  We also eat a lot of fruit and veggies and there are some things I try to buy organic, anything in the dirty dozen lol.

bia. ., ., Portugal 102183 posts
Mar 30th

Well, it's just me and my 3 kids now..but about  $170 - $180 per week, sooooo much cheaper now.

MommyBearTo4 Fenton, MO, United States 344 posts
Mar 30th

I don't know about produce individually, but overall groceries are over 200$ week. Family of 5 right now. But husband and youngest child pack their lunch daily. 

♥Jessie♥ TTC since Sep 2017; 4 kids; 2 angel babies; Idaho 13631 posts
Mar 30th

on produce alone? Not much. This thread makes me think it is super cheap in my area for whatever reason. In a month, probably MAX $100, if that.


Eta:biweekly I spend about $160-$200 on groceries for a family of 6

jamm :) Due December 29 (girl); TTC since Mar 2015; 3 kids; Ireland 427 posts
Mar 30th

€150- €200. Fruit and veg is so expensive here and we eat a lot! 

marmarissa Due November 28 (girl); 1 child; 2 angel babies; Ottawa, ON, Canada 7683 posts
Mar 30th

On produce alone?  We probably spend no more than 100$ bi-weekly on it.

✴ Mamacita {39w} Due October 23 (girl); Miami, FL, United States 4032 posts
Mar 30th

About $250 per week on groceries altogether. Not sure about produce alone.

MrsKW 3 kids; United States 4569 posts
Mar 30th

Family of 5. Baby is nursing so his food is free but for the 4 of us i spend $80-120 a week on groceries depending on whats on sale and stuff. I stock up on weeks with good sales and others i try just get what we need. Some weeks i spend $30 on produce and others i just buy a few bananas or apples 

Cat.Woman. 2 kids; Gotham City, PA, United States 8645 posts
Mar 30th

Just on produce? At least $100 a month.

fluffyruffruff Due November 29 (boy); 4 kids; United States 4540 posts
Mar 30th

I spend $500+/month on groceries... Depending, obviously. Just on produce tho? Hmm... Probably about $200 if i were to guess. 

fluffyruffruff Due November 29 (boy); 4 kids; United States 4540 posts
Mar 30th

Quoting bia.:
Well, it's just me and my 3 kids now..but about  $170 - $180 per week, sooooo much cheaper now.


Not to pry, but what do you mean? Everything going okay at home? 

Pm me if you want... Or just tell me to f**k off. Lol, either way is cool.

bia. ., ., Portugal 102183 posts
Mar 30th

Quoting fluffyruffruff:

Not to pry, but what do you mean? Everything going okay at home? 

Pm me if you want... Or just tell me to f**k off. Lol, either way is cool.


He's a d**k, to put it lightly lol. But yeah I'm ok! I feel free, even though I see him everyday still, he comes to watch the kids at night while I go to the gym, it's better for everyone. Wink

fluffyruffruff Due November 29 (boy); 4 kids; United States 4540 posts
Mar 30th

Quoting bia.:

He's a d**k, to put it lightly lol. But yeah I'm ok! I feel free, even though I see him everyday still, he comes to watch the kids at night while I go to the gym, it's better for everyone. Wink


Oh good!