Reply
Emma+Abby+Logan+Charlotte 4 kids; Oregon 3628 posts
Jan 1st '13

We spend including diapers, wipes , formula and house hold items around $300 every two weeks. Sometimes a little less .

LumpySpacePrincess 2 kids; New Zealand 17060 posts
Jan 1st '13

I think it all depends on where you live really. Here, I can't grow my own vegetables cos the earthquakes have lifted a ton of silt and the soil is just foul. So I can't save money that way.



And NZ is considered one of the most expensive places food wise. So $140 a week is actually not bad.

vagina. 3 kids; Titz, No, Germany 30934 posts
Jan 1st '13

<blockquote><b>Quoting MunchkinWrangler:</b>" Jesus, how do I spend so damn much??? My cart is never even totally full!!! Ugh. Do you all coupon at all?"</blockquote>




No..no coupons. i buy bulk as much as i can though. especially with meats.

user banned 2 kids; Georgia 24891 posts
Jan 1st '13
Quoting MunchkinWrangler:" Jesus, how do I spend so damn much??? My cart is never even totally full!!! Ugh. Do you all coupon at all?"



Some coupons, but it's not ever much. We buy in bulk when it's cheaper, sale shop, meal plan and buy generic.

LumpySpacePrincess 2 kids; New Zealand 17060 posts
Jan 1st '13

I save money by buying bulk lots of things like lentils and chickpeas when they are on sale. They are cheaper than meat anyway so when they are on sale it's a lot less money to spend! We eat vegetarian most nights. Saves a lot of money. And SOs NY resolution is to stop buying chips and chocolate and coke so we should save a lot of money this year!

She's Here-Lana's Mommy 1 child; Bellevue, Nebraska 243 posts
Jan 1st '13
Quoting LumpySpacePrincess:" We have a family of four, 2 adults, 2 kids and we spend around $140 a week."


whats your secret???

LumpySpacePrincess 2 kids; New Zealand 17060 posts
Jan 1st '13
Quoting 1st Time Mommy-March 8th.:" whats your secret???"


We eat a lot of vegetarian meals and we buy things in bulk.



Oh and SO is some freaking amazing shopper. He does all the shopping. If I do the shopping we end up spending way more and I have no idea how

user banned 3 kids; Ontario 10942 posts
Jan 1st '13

250-350 a week on all that stuff. Minus diapers I buy them once a month for 30.00 give or take.



We are 4 ppl but 6 all together. My parents buy too but we do separate shopping but everyone uses it. Lol

Addi&Aria'smama 2 kids; 1 angel baby; Florissant, Missouri 7647 posts
status Jan 1st '13

family of 3.5 and I spend about $400 a month

Mama of *3* TTC since Feb 2013; 3 kids; Wisconsin 15846 posts
Jan 1st '13

for 2 adults, 2 kids and a formula fed baby, we spend $700 a month on groceries/formula, sometimes more



ETA: we spend probably about $50 a month on toiletries as well.

Magic Mommy 3 kids; Vermont 1274 posts
Jan 2nd '13

Family of 5.
We spend about 200-250 every 2 weeks, thats just food.
If we buy diapers, pull ups and wipes plus toilet paper and whatever extras that is ones a month and we spend 130 on that.